به دنبال مطرح شدن دولایحه از سوی شهرداری قزوین در صحن علنی شورای شهر، یک عضو شورا در راستای حمایت از حقوق مادی و معنوی شهروندان، به قیمت‌های تملک و واگذاری زمین از سوی شهرداری انتقاد نمود.

فیداربن؛ عصر روز شنبه ۱۳ مردادماه سال جاری، در جلسه علنی شورای شهر قزوین با تشریح دولایحه در خصوص تملک و واگذاری زمین (فروش) از سوی شهرداری، برخی زوایای پنهان حقیقت آشکار شد و جرقه‌های جدیدی در ذهن مخاطبان ایجاد گردید. مسئله تملک و فروش زمین همیشه مباحث مختلفی به همراه داشته است و این بار تا حد زیادی این موضوع پررنگ گشت. چندی پیش نیز «حکمت الله داوودی» رئیس شورای شهرقزوین گفته بود که شهرداری باید نرخ خرید خانه‌ها و زمین‌هایی که در طرح شهرداری است را متناسب با قیمت‌های روز جامعه تطبیق دهد و سپس خریداری نماید. چراکه شهرداری وقتی می‌خواهد تملک کند می‌گوید در گذشته این مبلغ توافق شده است؛ اما هنگامی که می‌خواهد ملکی را واگذار کند به قیمت روز محاسبه می‌کند که این گونه عملکرد با عدالت و انصاف سازگار نیست و سبب پایمال شدن حقوق مردم می‌شود.

 

ماجرای لایحه خرید شهرداری در ملاصدرا

«مهدی عبدالرزاقی» رییس کمیسیون املاک و مستغلات شورای شهر قزوین در تشریح لایحه شهرداری مبنی بر تملک بلوار شهید مطهری شرقی گفت: اخرین تملک در این نایحه مربوط به سال ۱۳۹۳ است که اکنون قرار است قطعه ۵ از ۷۳ ملاصدرا با دو مالک که یکی ۱۶۰ سهم مشاع و دیگری ۸۰ سهم مشاع دارد، تملک گردد. باتوجه به قیمت کارشناسی سال ۹۳که هر متر ۶۵۰ هزار تومان بود، اکنون شهرداری قرار است برای هر متر، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خریداری کند.

 

نماینده شهرداری در جلسه گفت که این قطعات زمین، یک هزار و ۹۷۵ متر بوده است که تاکنون یک هزار و ۴۵۰ متر تملک شده و کمتر از ۵۰۰ متر مانده است.

 

«احد چگینی» رییس کمیسیون حمل و نقل و امور زیربنایی شورای شهر قزوین در واکنش به چنین اقدامی گفت: این قیمت به نظر خیلی پایین است و قیمت کنونی در ملاصدرا بیشتر از این مقدار است. چون این زمین سند ششدانگ دارد و به نظر می‌رسد این رقم باید بالاتر باشد. چون درحال حاضر مالک زمین که شامل کف خیابان است، می‌تواند حتی طرح دعوی کرده و خیابان را مسدود کند و اگر قرار است توافقی حاصل شود باید به نفع شهروند باشد که با این رقم به نظر من اجحاف در حق مالک است.

 

ماجرای لایحه فروش شهرداری در ملاصدرا

عبدالرزاقی در لایحه بعدی مبنی بر فروش یک زمین که مازاد خط پروژه شهرداری در ملاصدرا بود، گفت: طی رقم کارشناسی اکنون این زمین که ۶۴ متر است و در طرح تفصیلی شهرداری قرار دارد، برای هر متر واگذاری (فروش) چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

چگینی گفت: فاصله زمینی که قرار بود شهرداری آن را تملک نماید با زمینی که اکنون قرار است آن را به فروش برسانیم، کمتر از ۱۰۰ متر است؛ این درحالی است که از شهروند قبلی متری یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان خرید می‌کنیم و به این شهروند متری چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشیم. درست است که تملک قبلی با کاربری خیابان است، اما وجود همین کاربری سبب می‌شود تا اتفاقا نیاز باشد که رضایت بیشتری از مالک کسب شود. چون مکان کف خیابان بود و خودروهای من و شما در این مکان عبور می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: درحال حاضر اختلاف عددی بین تملک و فروش شهرداری، نزدیک به سه میلیون و ۵۰۰ هزارتومان است و بنده بازهم معتقدم که این مسئله حقوق شهروند را اجحاف می‌کند و هیچکدام از قیمتها واقعی نیست. به عبارت دیگر وقتی می‌خواهیم از یک شهروند زمین بگیریم، تو سر مال می‌زنیم و وقتی خود شهرداری می‌خواهد زمین واگذار کند، قیمت بالا اعلام می‌کنیم.

 

نیم نگاه: با اینکه این لایحه با نظر اکثریت جمع حاضر در شورای شهر به تصویب رسید، اما تذکرات «احد چگینی» عضو شورای شهر قزوین به موضوع تملک و واگذاری زمین‌ها از سوی شهرداری، باعث شد تا تلنگری در اذهان عمومی و اصحاب رسانه شکل بگیرد که آیا واقعا شهرداری ارزان می‌خرد و گران می‌فروشد؟

پایان گزارش/

  • نویسنده : میثم مالمیر