اعضای شورای شهر قزوین به عدم تعیین تکلیف فضاهای رها شده در شهر، عدم مکان‌یابی برای پارکینگ، دپوی طراحی‌های اجرا نشده، تاخیر در اجرای فرهنگسرای مشعلدار و ورودی نامناسب پارک‌های سطح شهر از سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین انتقاد کردند.

فیداربن؛ مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین در جلسه علنی شورای شهر روز شنبه ۱۴ مهر سال جاری حضور یافت و گزارشی از عملکرد خویش به مدت یک ساعت ارائه داد. پس از اتمام گزارش، اعضای شورای شهر قزوین، انتقادات و پیشنهادات متعددی را مطرح کردند که غالبا در ارتباط با مطالبه شهروندان بود. مسائلی از قبیل عدم تعیین تکلیف فضاهای رها شده در شهر، عدم مکان‌یابی برای پارکینگ، دپوی طراحی‌های اجرا نشده، تاخیر در اجرای فرهنگسرای مشعلدار و ورودی نامناسب پارک‌های سطح شهر از جمله انتقاداتی بود که از سوی پارلمان شهر قزوین خطاب به سازمان طراحی شهرداری قزوین مطرح شد. در پایان مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین به صورت خلاصه به این سوالات پاسخ داد:

سخنگوی شورا گفت: سازمان خدمات طراحی شهرداری باید به فضاهای مرده در شهر توجه بیشتری داشته باشد و تلاش کند تا این فضاها را به مکان‌های شاد تبدیل کند. ضمن اینکه اگر در طراحی این فضاها از وسایل بازیافتی استفاده شود، بهتر است.پیشنهاد بنده این است که یک پارک بازیافتی در شهر داشته باشیم و بتوانیم تندیس‌های زیبایی را با وسایل بازیافتی درون آن به نمایش بگذاریم.

 

«سیده منیره قوامی» گفت: مسئله دیگر توجه به طرح‌هایی است که از سوی اعضای شورای شهر عنوان می‌شود و ما شاهدیم که بعد از مدتی این مکان‌ها که قرار بود طراحی منحصر به فرد خودش را داشته باشد، اکنون با تغییر طراحی همراه است و به نوعی کاربری آن تغییر می‌کند. بر همین اساس از سازمان خدمات طراحی خواهشمندیم به اهداف شورای شهر در تعیین طرح‌ها همکاری نماید.

 

وی افزود: با توجه به اینکه برای طراحی مبلمان شهری و اِلمان‌ها باید از متخصصان طراحی صنعتی استفاده نمود، اما شاهدیم که بیشتر از مهندسان معماری استفاده می‌شود که باید سازمان خدمات طراحی در این خصوص توضیح دهد.

 

«فرج الله فصیحی رامندی» عضو شورای شهر قزوین گفت: با گذشت نیمی از سال جاری و با توجه به اینکه رساله اقدامات ما را بودجه سال ۹۷ تعیین می کند، سازمان خذمات طراحی باید توضیح دهد که چه تعداد از پروژه ها را عملی ساخته است. طراحی مبلمان شهری، طراحی هدایت آب های سطحی، آرام سازی محلات مسکونی و طراحی مکان یابی پارکینگ، مسائلی است که در بودجه وجود دارد و برای آن پیش بینی مالی درنظر گرفته  شده است. حالا لازم است که در این خصوص گزارشی از سوی سازمان ارائه شود که نتیجه اقدامات به کجا رسید.

 

دبیر شورای شهر قزوین در انتقاد از عملکرد سازمان خدمات طراحی شهرداری گفت: متاسفانه‌ طراحی‌ها به روز و متناسب با نیاز شهر قزوین نیست. در طراحی فرهنگسرای مینودر دقیقا همان طرحی انتخاب شد که در فرهنگسرای امام خمینی(ره) مورد استفاده قرار گرفت. فرهنگسرای مشعلدار، سنجیده و منتظری گفته می‌شود که صرفه اقتصادی ندارد. درحالی که کلی زمان صرف شده و مباحث مختلفی در این حوزه مطرح شده است؛ اما طراحی‌های سازمان درون یک کتابچه مانده و حالا معلوم نیست چه زمانی  قصد فروش آن گرفته می‌شود که این پذیرفتنی نیست.

«مهدیه‌ السادات قافله باشی» گفت: آقای حافظی در کمیسیون فرهنگی بحث کریدور خوشنویسی را مطرح کردند که با انجمن خوشنویسان به تصویب رسیده است و تاکنون هیچ قصدی برای انجام آن وجود ندارد. متاسفانه ورودی پارک هایی مثل پامچال، مینودر اصلا مناسب نیست و بلکه بهتر است بگویم آب‌نمای موجود در پارک مینودر زشت است.

«مهدی عبدالرزاقی» نایب رییس شورای شهر قزوین گفت: بنده نیز همانند خانم قافله باشی به اجرایی نشدن طرح‌های سازمان خدمات طراحی اعتراض دارم و معتقدم برای این طرح‌ها هزینه های متفاوتی صرف شده است؛ اما درون گنجه‌های این سازمان درحال خاک خوردن است. ما باید از تکرار اشتباهات گذشته جلوگیری کنیم و خواهشمنیدم اقداماتی انجام شود که بار مالی برای مجموعه مدیریت شهری ایجاد نشود.

 

مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین گفت: سیاست سازمان بر این است که همیشه تعداد طرح‌های ما مازاد باشد و ما معطل طرح‌ نباشیم و اگر شهردار از این سبد طراحی که اکنون داریم، استفاده نکند، یکسال زمان لازم است تا طراحی مورد نیاز تکمیل شود. همچنین در مناطق یک و دو شهرداری، مناطق مخروبه و رها شده را شناسایی کردیم و قرار است یکسری اقداماتی در این خصوص انجام دهیم. از ابتدای سال تاکنون نیز برای ۴۷ پروژه  قرارداد منعقد کردیم و تقریبا ۳۰ درصد در پروژه ها پیشرفت داشته است.

 

«محمداسماعیل حافظی» در پاسخ به اظهارات اعضای شورای شهر گفت: در مورد پارک بازیافت، کلنگ یک بوستان تحت عنوان بوستان «آموزش شهروندی در حوزه پسماند» با همکاری مجموعه مدیریت شهری در منطقه سه شهر قزوین کلنگ خورده و قرار است اهداف بازیافت را پیگیری کنیم. در خصوص فضای خالی واقع در میدان مینودر که قرار است به عنوان رصدخانه شهری مورد استفاده قرار گیرد، هیچ نظری نداریم و تنها خواستار تسهیل دسترسی به این مکان و ایجاد پارکینگ هستیم.

 

وی ادامه داد: در مورد اینکه گفته می شود چرا از طراحان صنعتی برای مبلمان شهری استفاده نمی کنیم، باید بگویم که المان‌های شهری به دو دسته شهری و زیباسازی تقسیم می شود که نوع اول به معماران و نوع دوم به طراحان صنعتی واگذار می‌گردد. به عنوان مثال هرگز نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که برج آزادی یا برج مینودر در قزوین را یک طراح صنعتی طراحی کند و این نیازمند معمار است.

 

حافظی در پاسخ به اظهارات خانم قافله باشی بیان داشت: باید بگویم که بنده از طرح فرهنگسرای امام خمینی دفاع می‌کنم و طراحی آن در زمان خودش بسیار عالی بود. ضمن اینکه فرهنگسرای مینودر نیز کاملا متفاوت با فرهنگسرای امام خمینی طراحی شده و اصلا شبیه به هم نیست. با این اوصاف پیگیر فرهنگسرای مشعلدار هستیم و شهردار نیز پیگیر این موضوع است.

 

گردآوری: میثم مالمیر

پایان گزارش/