رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در شورای شهر قزوین گفت: برخی با فراموش کردن فرهنگ مدارا به عنوان میراث ارزشمند اسلام، با اهانت به جایگاه شورای شهر که همگی منتخب مردم هستند، رو به سمت میراث فرهنگی و پشت به مردم ایستاده‌اند.

به گزارش فیداربن، سیده منیره قوامی شامگاه شنبه در جلسه علنی شورای شهر قزوین افزود: توهین به اعضای شورای شهر که همگی منتخب مردم هستند، توهین به جایگاه شهروندی است و حکایت از آن دارد که ما فرهنگ مدارا را به فراموشی سپرده‌ایم.

وی افزود: متاسفانه با اینکه در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما، همواره به مدارا و اخلاق مداری تاکید شده است، اما برخی تندروی‌ها و افراطی‌گری‌ها و اندیشه های متعصبانه، توسعه و صلح جامعه را نشانه گرفته است.

قوامی تاکید کرد: دوری از فرهنگ مدارا، ما را به سمت پایمال شدن گفتمان مذاکره پیش می برد و قطعا عدم رعایت مدارا به عنوان یک سند ارزشمند تاریخی و اسلامی باعث شده تا با نادیده گرفتن حقوق شهروندی، برخی رو به سمت میراث فرهنگی و پشت به مردم بایستند.

این عضو شورای شهر با اشاره به اهمیت فرهنگ مدارا و اینکه ۲۵ آبان به این نام لقب دارد، بیان داشت: ما در تعاملات اجتماعی و سیاسی باید همواره به مفهوم مدارا توجه کنیم و فرهنگی ایرانی و اسلامی می طلبد که صبرو شکیبایی را در تمام امور زندگی ضروری بدانیم.

قوامی یادآور شد: در بین شاعران نام آور ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارتباط با جایگاه ویژه مدارا شعری دارد با این مضمون که  «مدارا خرد را بردادر بود، خرد بر سر جان چو افسر بود» و این موضوع کاملا بیانگر آن است که فرهنگ غنی ما عاری از هرگونه خشونت و جنگ است.

پایان خبر/