نمایندگان تشکل های کارگری استان قزوین روز دوشنبه با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی دیدار کرده و مشکلات و مسائل خود را با وی در میان گذاشتند.

به گزارش فیداربن، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت: استان قزوین با وجود مواجه با مسایل مختلف اقتصادی و اجتماعی، سومین استان با کمترین تمایل به مهاجرت به خارج کشور است که نشان از رویکرد مثبت مردم این استان دارد .

محمد شریعتمداری افزود: تحریم های ظالمانه با هدف تاثیر بر شرایط اجتماعی انجام شده اند تا مردم را در برابر نظام سیاسی قرار دهند و در این شرایط، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمترین نهاد برای جلوگیری از اهداف دشمنان است.

وی اضافه کرد: صیانت از اشتغال، همسان سازی حقوق بازنشستگان، تصویب لایحه حمایت از معلولان، کاهش آسیب های اجتماعی و توجه به مسایل زنان از سیاست های اصلی وزارتخانه است که باید با برنامه ریزی و تعامل با سایر نهادهای کشور برای عملیاتی کردن آنها گام برداشت.

در ادامه این نشست رییس اتاق بازرگانی استان قزوین خواستار مدیریت بازار پول و ارز شرکت های صادراتی و مشکل تبدیل عایدات صادرات به ارز نیمایی شد و بر ضرورت توجه به طرح ارزنده کارورزی و حمایت از اقدامات اتاق بازرگانی استان قزوین تاکید کرد .

علیرضاکشاورز قاسمی ادامه داد: در راستای تحقق این خواسته نیازمند برگزاری دوره‌های آموزشی بازاریابی برای فارغ التحصیلان رشته های زبان های خارجی هستیم .

رییس کانون بازنشستگان استان قزوین نیز در این نشست همسان سازی حقوق بازنشستگان را بسیار مهم، اساسی و نیازمند تامین بودجه لازم دانست .

محمد اسدی با بیان اینکه حدود ۷۲ هزار بازنشسته و مستمری بگیر در استان قزوین وجود دارد، گفت: برای اعطای وام قرض الحسنه ۱۰ میلیون ریالی به یک درصد از این اقشار توسط بانک رفاه، برخی از مراجعان، هفت سال در نوبت دریافت وام قرار دارند و نیاز است که بودجه لازم به این امر اختصاص داده شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین نیز در این نشست گفت: با توجه به افزایش قیمت ها در ایام اخیر، نیاز به افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم وجود دارد و اعطای بن های غیرنقدی دریافت کالا می تواند کمک موثری در این ایام به جامعه کارگری باشد.

عیدعلی کریمی با بیان اینکه علیرغم پیش بینی درمان رایگان در قانون، کارگران در این زمینه با محدودیت مواجه هستند، افزود: کمبود مراکز درمانی تامین اجتماعی و پرداخت نشدن دیون تامین اجتماعی به بیمارستان های طرف قرارداد و نبود پرسنل و امکانات تخصصی از جمله محدودیت جامعه کارگری است و برخی از کارگران از ۲ تا ۳۰ ماه دارای حقوق معوق هستند.

کریمی گفت: توجه نکردن به مسایل کارگران، دولت را با چالش روبرو خواهد کرد و بهتر است به جای صرف مبالغ برای طرح کارورزی بر امنیت شغلی کارگران فعلی تمرکز شود.

رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قزوین نیز در این نشست با اشاره به موضوع انفصال کارگران مشاغل سخت و زیان آور، گفت: طبق استفساریه مجلس قرار شد چنانچه کارگری توسط سازمان تامین اجتماعی به عنوان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور شناخته شد، مطالبات کارفرما به واسطه بازنشسته شدن کارگر از محل سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود اما هنوز این امر محقق نشده است.

آیت الله اسدی گفت: حضور نیافتن نمایندگان دولت ها در هیات های حل اختلاف علیرغم تصریح آیین نامه در این خصوص، مشکل آفرین شده است.

انصاری فر عضو هیات اجرایی کانون بازنشستگان استان قزوین نیز در این نشست گفت: باید تلاش کرد تا مسائل تشکل های کارگری در درون وزارتخانه حل و فصل شود و کار به مراجع قضایی کشیده نشود.

پایان خبر/

  • منبع خبر : ایرنا