استاندار قزوین گفت: با مشکل آب و مسائل زیست محیطی در استان قزوین مواجه هستیم که به عنوان یک تهدید در دشت قزوین به حساب می‌آید و می‌توان از ظرفیت‌ها و تجارب علمی عزیزانمان در خارج از کشور بهره برد.

به گزارش فیداربن، «عبدالمحمد زاهدی» روز شنبه در دیدار با «علی اصغر محمدی» مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت: به طور حتم با کمک و همکاری وزارت امور خارجه، یکسری از مشکلات را می‌توان حل کرد. بعد از اتفاقات اخیر ارز که مشکلاتی را در پی داشت، می‌توان از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج کمک گرفت.

 

مشکلات زندانیان و دانشجویان خارج از کشور

وی افزود: زندانیان ایرانی در خارج از کشور که حدود دوهزار و ۹۶۰ نفر هستند با مشکلات ارزی مواجه هستند و باید برای این افراد و دانشجویان راهکارهایی در نظر گرفت. ضمن اینکه برخی از فوت شدگان ایرانی در خارج کشور برای بازگشت و مراسم خاکسپاری در داخل ایران نیاز به تشریفات خاصی دارند که معمولا ارز بالایی می‌خواهد و مشکلاتی را در این حوزه شاهد هستیم.

 

زاهدی گفت: در کردستان که حضور داشتم، با همکاری دولت به شناسایی کردهای سرمایه‌دار مقیم اروپا اقدام نمودیم و طی یک جلسه‌ای با ۳۱ نفر از آنها، چند تن موافقت کردند که برای سرمایه گذاری اقدام کنند و اکنون پروژه‌های آنها ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد. اما در استان قزوین اوضاع کمی متفاوت است و شناسایی این افراد غالبا پراکنده و یکجا نیست و نیازمند این هستیم تا یک بانک اطلاعاتی از قزوینی‌های مقیم خارج کسب کنیم.

 

الویت استان قزوین

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که اقدامات آتی در سه بخش سرمایه‌گذاری، خیرین و کمک‌های علمی و فنی صورت پذیرد. به عنوان مثال ما به شدت با مشکل آب و مسائل زیست محیطی در استان قزوین مواجه هستیم که به عنوان یک تهدید در دشت قزوین به حساب می‌آید و می‌توان از ظرفیت‌ها و تجارب علمی عزیزانمان در خارج از کشور بهره برد.

 

زاهدی افزود: الویت اول در تهیه بانک اطلاعاتی، نخبگان و سرمایه گذاران هستند و بعدا به مراتب می توانیم تعداد بیشتری از این عزیزان را برای سرمایه گذاری جذب کرد.

 

مقام ارشد اجرایی استان تصریح کرد: قزوین با توجه به وسعت کمی که در کشور دارد، اما تقریبا از تمام مزیت‌ها برخوردار است و در همه حوزه‌ها شامل، کشاورزی، صنعت، علم و فناوری، گردشگری حرفی برای گفتن دارد. در حوزه حمل و نقل می‌توان ادعا کرد در کل کشور یک سیستم کم نظیری را دارا هستیم و موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی داریم که باعث شده تا پر ترددترین محور مواصلاتی کشور را داشته باشیم.

 

جاده ابریشم و فروردگاه

زاهدی در خصوص جاده ابریشم تشریح کرد: در حال حاضر خط ریلی قزوین-رشت تقریبا مراحل نهایی خودش را طی می کند و این مسیر از رشت تا آستارا ادامه پیدا می کند. بنابراین در ارتباط با جاده ابریشم پس از  تکمیل مسیر ریلی شاهد تحقق آن خواهیم بود. در خصوص فرودگاه قدیمی قزوین که کاربری سم پاشی دارد، قرار شده تا یک سرمایه گذار ترک اقداماتی را انجام دهد. ضمن اینکه ما فاصله چندانی با فرودگاه امام نداریم و فاصله شمال تهران تا فروردگاه امام بیشتر از فاصله قزوین تا فرودگاه امام است.

 

استاندار قزوین در پایان یادآور شد: در دوره آقای خرازی یک دیپلماسی اقتصادی فعال شد و استانداری ها نیز مشارکت داشتند، اقدامات خوبی صورت گرفت و خیلی ازصنایع ما نوسازی شدند که امیدواریم این موضوع دوباره احیا شود.

پایان خبر/

  • نویسنده : میثم مالمیر