مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: تسهیل فرآیند های اجتماعی با رویکرد حل معضلات جامعه برعهده سمن‌ های پویایی است که همانند قلب تپنده جامعه عمل می‌کنند.

به گزارش فیداربن، مریم بیدخام روز چهارشنبه در پنجمین همایش سالانه سازمان ‌های مردم نهاد استان قزوین که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: سلامت اجتماعی هر جامعه مستلزم حضور مردم در عرصه‌ های مختلف اجتماعی است و تجربه ثابت کرده هر جا که مردم پای کار بودند، دستاوردهای خوبی نیز کسب کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: امروز گرچه روند ثبت سازمان ‌های مردم نهاد فرسایشی بوده اما دولت و نهادهای متولی برای رفع این معضل نشست ‌های فراوانی برگزار کرده و اقدامات خوبی هم در دستور کار قرار گرفته است.

بیدخام با تاکید بر اینکه سازمان‌ های مردم نهاد به عنوان محور اصلی فعالیت ‌های اجتماعی، قلب تپنده جامعه بوده و ما باید بیش از پیش زمینه حضور آنها را فراهم کنیم، یادآور شد: نباید احساس کنیم که سمن‌ ها رقیب دولت هستند بلکه باید معتقد باشیم که تسهیل‌ گری در فرآیندهای اجتماعی با حضور پویای این نوع سازمان‌ محقق می‌گردد.

مدیرکل امور اجتماعی استاندار قزوین تصریح کرد: مطالبه ما از سازمان‌ های مردم نهاد، تمدید پروانه ‌های فعالیت بوده و اگر این کار به روز نباشد، نمی توانیم زحمات و نتایج عملکرد این سازمان را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بیدخام اضافه کرد: سازمان ‌های مردم نهاد بسیاری در عرصه ‌های اجتماعی، طلاق، محیط زیست، اعتیاد و حاشیه‌ نشینی این استان فعال هستند و امروز نیز در شرایطی قرار داریم که تشکیلات زیست محیطی به عنوان چشم بیدار جامعه عمل کرده تا جایی که قطع یک درخت اذهان این فعالان مدنی را مشوش می ‌کند.

به گفته این مسئول، به تازگی در استان قزوین سازمان مردم نهاد عفاف و حجاب راه اندازی شده و امیدواریم شاهد رشد و اعتلای این فرهنگ در جامعه نیز باشیم.

بیدخام در تشریح سیاست‌ های استان برای سمن ‌ها، گفت: رویکرد ما توانمندسازی هر چه بیشتر سمن ها است و برای این منظور دوره های آموزشی تحت عنوان ثبت رسانه، سامانه ثبت طلاق، پروپوزال نویسی (طرح نویسی)، قوانین مالیاتی و مدیریت بحران را برگزار کردیم.

وی در پایان تصریح کرد: برای تعامل هرچه بیشتر و در راستای حضور سازمان ‌های مردم نهاد در جامعه، باید همواره شاهد ارایه طرح از سوی آنها باشیم تا بتوانیم به نحو ممکن برای حمایت های مالی از آنها کنیم.

بیش از ۲۰۰ سمن فعال در استان قزوین وجود دارد.

پایان خبر/

  • منبع خبر : ایرنا