عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان کشور گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، نزدیک به 50 مورد بخشنامه‌های متناقض در رابطه با فضای کسب و کار و ارز صادر شده است و فشار مالیاتی بر روی تولید کننده، عملا صنایع را به صندوق قرض الحسنه بدل کرده است.

علی‌اصغر آهنی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار فیداربن اظهار کرد: برخی از دستورالعمل‌ها و تصمیمات صادره از سوی دولت برای بخش صنعت، موانع جدیدی را پیش روی تولیدکننده‌ها قرار داده است.

وی افزود: عمدتا صنایع ما مثل کاشی و سرامیک و نساجی در تبادلات صادراتی خود از پول محلی استفاده می‌کنند و این درحالی است که دولت با ملزم کردن تولیدکنندگان به تعهدات ارزی سبب شد تا فعالان حوزه صنعتی برای اجرای این قانون، از جیب خودشان پول تامین کرده و آن را به دولت بازگرداند.

آهنی‌ها تاکید کرد: قرار بود تعهد ارزی برای صنایع پتروشیمی، نفت و معدنی اجرایی شود و نه اینکه صنایع خرد را در بربگیرد. بنابراین با این روند جلوی صادرات گرفته شده و مسیر اقتصاد صادراتی به دست دلالان خرده‌پا افتاده است.

این فعال صنعتی بیان داشت: صدور ۵۰ بخشنامه متناقض با روح تولید باعث شده تا عملا صنعتگران ما انگیزه هیچ‌گونه معامله و صادراتی را با خارج از کشور نداشته باشند و شاهد به دست گرفتن بازارهای بین المللی توسط کشورهای عربی، ترکیه و چین باشیم.

آهنی‌ها تصریح کرد: اگر بخواهیم صادقانه سخن بگوییم، تولید در کشور ما الویت محسوب نمی‌شود و با اینکه مقام معظم رهبری بارها تولید را به عنوان شاه کلید رونق اقتصادی عنوان می‌کنند، اما اقدامی درخور توجه از سوی مدیران و مسئولان کشور مشاهده نمی‌کنیم. درحال حاضر دولت و مجلس باید همگی در راستای پیشرفت صنعت و بخش خصوصی گام بردارند. اما در عوض می‌بینیم که وظیفه مالیات بر ارزش افزوده به گردن تولید کننده افتاده است و امروزه صنایع ما به صندوق قرض الحسنه اداره دارایی تبدیل شده‌اند.

دبیر کانون کارفرمایان استان قزوین در حوزه اقدامات مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: اقداماتی که برای تولید توسط نمایندگان خانه ملت انجام می‌شود، بسیار کند است. ازسال ۸۷ تاکنون قوانین ارزش افزوده به غلط در کشور اجرایی شد و نمایندگان مجلس قول دادند که این موضوع را در اردیبهشت سال جاری به صحن علنی مجلس ببرند، اما با گذشت ۷ ماه از سال جاری هنوز هیچ اقدامی انجام نشده است.

آهنی‌ها ادامه داد: یکی از مشکلاتی که همواره روی صنعت و تولید اثرات منفی به جای گذاشته، خلط مباحث سیاسی با اقتصادی است و هنوز در کشور ما بحث شایسته سالاری چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. تا مادامی که از افراد متخصص و مجرب در حوزه صنعت استفاده نکنیم، بخش اعظمی از مشکلات ما باقی می‌ماند.

عضو کانون عالی کارفرمایان کشور یادآور شد: قانون رفع موانع تولید از ابتدای تصویب تاکنون به درستی اجرا نشد و هنوز ضمانت اجرایی خوبی برای آن مشخص نشده است. اگر نتوانیم با فساد و رانت‌ها برخورد جدی داشته باشیم، عملا این دست قوانین نمی‌تواند راهگشای تولید و صنعت باشد.

۶۷٫۷۷/م

پایان خبر/