مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با اشاره به استقبال ایرانیان خارج از کشور در راستای سرمایه‌گذاری در ایران گفت: استان قزوین می‌تواند در خصوص فرودگاه، علم و فناوری و ایده جاده ابریشم از ظرفیت سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج بهره‌مند گردد.

به گزارش فیداربن، «علی‌اصغر محمدی» روز شنبه در دیدار با استاندار قزوین گفت: برداشت ما تا به امروز از استان قزوین، به عنوان یک تقاطع جغرافیایی شمال -جنوب و شرق – غرق تلقی می‌شد، اما اگر بتوانیم با توجه به ظرفیت‌های استان، اقتصاد موجود را به سرمایه گذاران خارج از کشور مرتبط سازیم، به طور حتم در زمینه‌های فن‌آوری، انرژی، صنعت و کشاورزی با جذب مشارکت سرمایه روبرو می‌شویم.

 

وی افزود: استقبال ایرانیان خیر در خارج از کشور به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه مدرسه‌ سازی و سلامت بسیار مستمر است و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته، در استان‌هایی مانند خراسان بی‌نظیر است و حدود یک هزار خیر شناخته شده در این خصوص فعال هستند.

 

محمدی تاکید کرد: درخواست ما از استان قزوین این است که یک بانک اطلاعاتی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و افراد مقیم در خارج از کشور تهیه کند تا بتوانیم به نحو مقتضی پیشنهادات لازم را داشته باشیم. چراکه بیش از ۶ میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند و از این تعداد نزدیک ۶۰۰ هزار نفر در اروپا سکونت دارند.

 

استفاده از ظرفیت دانشجوهای درحال بازگشت

این مقام مسئول بیان داشت: درحال حاضر یکسری ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه دانشجویان خارج از کشور وجود دارد و این اواخر مشکلات پرداخت شهریه باعث شده تا با موج بازگشت این دانشجویان روبرو شویم. به طور حتم استان قزوین با توجه به ظرفیت دانشگاه‌های موجود می‌تواند از این فرصت استفاده کند و به جذب آنها اقدام نماید. همچنین استان قزوین می‌تواند در حوزه فرودگاه و ایده جاده ابریشم دستاوردهای خوبی کسب کند.

 

محمدی افزود: درحال حاضر وزارت امور خارجه با داشتن ۱۳ نمایندگی در خارج از کشور، ۸ رایزن فرهنگی، ۵ رایزن علمی در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور، مدیریت خوبی را روی سرمایه‌گذاری در داخل کشور اعمال نماید.

 

سفیر پیشین ایران در فیلیپین تصریح کرد: موج مهاجرتی ایرانیان به خارج از کشور در سه بخش کلی قابل تفکیک است؛ اولین موج مهاجرت به قبل از پیروزی انقلاب برمی‌گردد که حدود ۱۲۰ هزار نفر به خارج از کشور مهاجرت کردند. موج دوم مهاجرتی که پس از شروع جنگ و مشکلات اقتصادی پدید آمد و درنهایت در سال ۸۸ یک عده دیگر به خارج از کشور مهاجرت نمودند. اما موج مهاجرتی که اکنون کمی به تحلیل بیشتر نیاز دارد و نگران کننده است، مهاجرت‌های خانوادگی است که باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

حمایت از شرکت‌های بین المللی در قزوین

محمدی اظهار داشت: در حوزه‌های علمی ایرانیان بسیاری هستند که اکنون در دانشگاه‌ها و کالج‌های علمی مشغول تدریس‌اند و می‌توان در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری نمود. در استان قزوین تعدادی شرکت‌های بین المللی نظیر نستله وجود دارد که نیازمند حمایت هستند. اگر بتوانیم این شرکت‌ها را حفظ کنیم، به مراتب اطمینان بیشتری به سرمایه‌گذاران خارجی داده‌ایم.

 

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه یادآور شد: در اجرای این پروژه همه بخش‌های خصوصی، دولتی و نیمه دولتی باید در کنار یکدیگر قرار بگیریم و از فردگرایی پرهیز کنیم. به طور حتم ایرانی مقیم خارج چندان با فرهنگ و اخلاق ایرانی آشنا نیستند و باید به این موضوع بیشتر توجه کرد. درحال حاضر اتوبان قزوین تنها به یک محل گذر تبدیل شده و هیچ نشان و بهانه‌ای برای ورود گردشگران به داخل این شهر وجود ندارد که لازم است در این خصوص اقدامات مقتضی صورت بگیرد.

پایان خبر/

  • نویسنده : میثم مالمیر