قدم‌های ایلام به توسعه استوار گشته است. به گزارش فیداربن، «ولی حسن پور» مدیر‌عامل و ریاست هیئت مدیره مرکز گسترش مگطا در توضیح این مطلب عنوان داشت: «با شروع فرآیند سرمایه‌گذاری و تشکیل سازمان منطقه ویژه مهران، فضای سیاسی-اقتصادی استان ایلام، گامی استراتژیک به سمت چشم‌انداز‌های توسعه برداشته است. ما در مگطا همواره به خود […]

قدم‌های ایلام به توسعه استوار گشته است.

به گزارش فیداربن، «ولی حسن پور» مدیر‌عامل و ریاست هیئت مدیره مرکز گسترش مگطا در توضیح این مطلب عنوان داشت: «با شروع فرآیند سرمایه‌گذاری و تشکیل سازمان منطقه ویژه مهران، فضای سیاسی-اقتصادی استان ایلام، گامی استراتژیک به سمت چشم‌انداز‌های توسعه برداشته است. ما در مگطا همواره به خود یاد آور می‌شویم که توسعه اساساً امری دستوری نیست. اگرچه به گواه تاریخ، جوامعی توسعه دستوری را تجربه کرده و طعم دستاور های آن را نیز چشیده‌اند؛ اما آنچه در مصداق توسعه بیشتر و پایدارتر بوده است، هم افزایی، تعهد به یادگیری و آموزش، قانون مداری و مقابله با کژ‌فهمی‌در طرد فساد بوده است. به همین معیار و به گواه تلاش‌های اخیر تیم سیاسی-اقتصادی استان و بالاخص شخص جناب آقای قاسم سلیمانی استاندار محترم در رابطه با تحقق منطقه ویژه مهران، باور نموده‌ایم که قدم‌های ایلام به توسعه استوار گشته است.»

مهندس حسن پور با اشاره به ظرفیت‌های دانش‌پایه مگطا برای مدیریت ایده تحول استانی، آمادگی مرکز جهت مشارکت در پیشرفت بیشتر استان را اعلام داشت.

 

چه چشم اندازی برای منطقه مهران متصور هستید؟

تصور اینکه ما به عنوان متولی، چشم‌اندازی برای منطقه پیش‌بینی کنیم هم دشوار و هم به عقیده ما در مگطا غیر‌منطقی است. منطقه چشم‌انداز خود را روایت می‌کند، اما مهم آن است که این نجوا به گوش چه کسانی خوش آیند باشد. سرمایه‌گذاران بسیاری را می‌شناسم که فرصت‌های از دست رفته را یادآور می‌شوند و از عدم نکته‌سنجی لازم در برهه‌هایی از عمر تجاری خود ناراضی هستند. مهران نیز اینگونه است؛ نگینی که از پشت دامان زاگرس خواهد درخشید.

بر طبق ضوابط ملی آمایش سرزمین شهر‌های اهواز و کرمانشاه به عنوان مراکزی با عملکرد فراملی انتخاب شده‌اند. محدوده این شهر‌ها در پوشش خدمات حوزه‌های جغرافیایی و عملکرد‌های خاص نظیر مناطق ویژه، به حول و قوه الهی بیش از پیش فعال خواهند گشت. حال ایلام و منطقه مهران را تصور کنید؛ بهتر است با رقبای داخلی خود رقابت کند یا هم افزایی؟ قطعاً عقیده ما هم افزایی است. ما در منافع ملی هم افزایی را ترجیح می‌دهیم و بر آن تاکید استراتژیک داریم. اما خاطر نشان می‌شوم، مهران ظرفیتی ویژه در خود دارد. شاید ظرفیت‌های آن برای دولتمردان نیز پنهان مانده است.

ما با این نگاه مهران را بررسی و تحلیل کرده‌ایم. منطقه ويژه مهران در جهت توسعه به هاب صادرات هوایی غرب کشور با کشور عراق همکاری خواهد کرد. پیشتر نیز مقدماتی برای این مهم طی گردیده بود. مگطا از سال ۹۳ ظرفیت‌های مهران را رصد کرده و ظرفیت‌هایی را در رابطه با راه ابریشم نوین رایزنی نموده است. منطقه مهران نیز قطعاً درگاه صادراتی کشور و از محور‌های توسعه راه ابریشم در ایران و عراق خواهد بود.

 

از راه ابریشم گفتید. در این رابطه برنامه‌ای برای مهران در نظر گرفته‌اید؟

مهران اساساً بر بنیان راه ابریشم نوین تحقق خواهد یافت. در این رابطه توضیحات کامل را به فراخور زمان و استقبال مدیران، اعلام و پیگیری خواهیم نمود.

 

همینک برنامه مگطا در مهران چیست؟

تشکیل صحیح سازمان و شروع زیرساخت‌های منطقه اولویت‌های ما هستند. همچنین در رابطه با تهیه طرح جامع پیشنهادی منطقه به شورای‌عالی مناطق، همفکری‌های مثبت و کارگشایی با استان داشته‌ایم. در تهیه این طرح جامع از استنادات لایحه دولت در رابطه با منطقه آزاد مهران استفاده خواهد شد، که مساحتی بالغ بر ۷۰۰۰ هکتار را در بر می‌گیرد. البته این یک پیشنهاد به هیئت دولت در رابطه با توسعه منطقه مهران است و قسمت اعظمی از پاسخ‌ها به تلاش سازمان منطقه، مدیران و فعالان استان در تحقق منطقه ویژه مهران بر می‌گردد.

در همین راستا، پیشتر پیشنهاداتی در رابطه با طرح کشاورزی آبخیزداری و بازآفرینی شهر مهران به همراه بازآفرینی فرودگاه مهران به استان پیشنهاد شده‌ است. البته به طور ویژه، یکی از ماموریت‌های منطقه مهران ایجاد «پهنه تخصصی توریسم فرهنگی-مذهبی اربعین» خواهد بود، که سرآمد افتخارات منطقه محسوب می‌شود. با این حال در این مورد خاص بیش از تلاش خود، چشم به توفیق الهی و حضرت اباعبدالله الحسین (ع) داریم. برای این موضوع نیز رایزنی‌های تخصصی از سالیان پیش و حتی هم‌اکنون در حال انجام است.

 

و کلام آخر

در آخر یادآور زحمات خاصه جناب آقای قاسم سلیمانی استاندار محترم ایلام، معاونین و مشاورین ایشان می‌شوم. همانگونه که پیشتر گفتم، قدم‌های ایلام به توسعه استوار گشته و این مسیر به یمن خواست و هم‌افزایی این عزیزان در حال شکل‌گیری است. امیدوارم این مسیر لبخند امید و اشتغال را برای مردم شریف استان به همراه داشته باشد. زیرا در همان حالی که ما مدیران در خوشنودی برداشت اولین گام‌های بلند توسعه‌ هستیم، این مردم خواهند بود که آماده‌ی دمیدن روح پویایی و کار در مهران هستند. پس، با‌هم مهران را خواهیم ساخت.

  • منبع خبر : فیداربنر