مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری قزوین گفت: به منظور ارتقاء کیفیت زندگی در مناطق حاشیه‌ای و حل معضلات آن، باید از ظرفیت مردم و فعالان مدنی استفاده کنیم.

«مریم بیدخام» در گفت‌وگو با خبرنگار فیداربن اظهار کرد: قبل از پرداختن به مسائل حوزه حاشیه نشینی، لازم است تا فهم درستی از این مناطق شکل بگیرد. یکی از دلایل گسترش حاشیه نشینی، بهره‌مندی از مواهب شهری است و افراد خارج از محدوده شهری، با این هدف که شهر امکانات بیشتری در اختیار آنها قرار می‌دهد، به سمت شهر کوچ می‌کنند. اما معمولا چون گستره امکانات شهری یکپارچه و عادلانه نیست، لذا در بیشتر موارد ما شاهد نوعی از زندگی به شکل حلبی آباد و ساختمان‌های فاقد استاندارد هستیم.

وی افزود: روند زندگی در مناطق حاشیه‌ای باعث شده تا محدوده‌ای از زندگی اجتماعی شکل بگیرد که روح و کالبد آن در مخاطرات فراوانی قرار دارد. وجود انواع آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌ای، امکان بروز هرگونه مخاطرات را افزایش می‌دهد و اگر با برنامه‌ریزی منسجم برای آن تصمیم‌گیری نکنیم، ممکن است در آینده بخش اعظمی از سرمایه‌های اجتماعی نابود شود.

بیدخام تاکید کرد: درحال حاضر معاونت اجتماعی استانداری قزوین، در نظر دارد با هدف ارتقاء کیفیت زندگی، مراکز حاشیه نشینی در استان را مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار دهد. به طور حتم تا زمانی که امکانات و رفاهیات لازم به منظور همرنگ کردن زندگی شهری در این مناطق  وجود نداشته باشد، به هدف اصلی نخواهیم رسید. اگر بتوانیم با کمک دستگاه های دیگر نیازسنجی مناسبی کسب کنیم، برنامه ریزی‌های صورت گرفته بهتر می‌تواند ما را به توسعه پایدار نزدیک کند.

این مقام مسئول یادآور شد: از آنجایی که برای تحقق چنین هدفی منابع مالی به قدر کافی در اختیار نیست، باید به کمک‌های مردمی تکیه کرد. کمک کرفتن از افراد معتمد، استفاده از سمن‌ها (NGO) و فعالان مدنی جز اهداف اصلی این طرح است تا بتوان برنامه های مورد نظر را به نحو احسن اجرایی نمود.

بیدخام با اشاره به پدیده دیگری تحت عنوان مناطق جرم خیز درکنار مناطق حاشیه نشینی، تصریح کرد:  وجود دارد که برای تحلیل و بررسی مشکلات آن تصمیم داریم به جای دستگاه های قضایی و انتظامی، از ظرفیت‌های کردمی کمک بگیریم. با این اقدام مردم اعتماد بیشتری برای بیان مشکلات پیدا می کنند و به مراتب نیازسنجی بهتری صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری قزوین در پایان گفت: ما معتقدیم تمام پروژه‌های عمرانی باید دارای یک پیوست فرهنگی باشند و لازم است از تمام سخت افزارهای موجود برای التیام کالبد روحی شهر استفاده کنیم. درحال حاضر از سمن‌های متعددی درخواست کرده‌ایم که در این مسیر ما را یاری کنند و برای این منظور دبیرخانه تشکیل دادیم که ذیل آن کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تعریف شده است و سمن ها با توجه به علاقه خودشان در آن مشارکت می‌کنند.

پایان خبر/