رییس کل دادگستری قزوین گفت: پرونده هفت سنگان هم اکنون در دادگاه کارکنان دولت درحال بررسی است و دستگاه قضایی برای رسیدگی به آن اهتمام جدی دارد.

به گزارش فیداربن به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، حجت‌الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی در حاشیه جشن گلریزان شهرستان آبیک و در جمع خبرنگاران، افزود: رسیدگی به این پرونده در صلاحیت دستگاه قضایی استان قزوین نیست و رسیدگی به اتهام برخی از متهمان این پرونده در صلاحیت محاکم تهران بوده و باید سال ۹۲ پرونده به تهران ارسال می‌شد.

وی اشافه کرد: متاسفانه به دلیل این که موضوع خارج از مسیر قانونی مورد پیگیری قرار گرفت، رسیدگی به پرونده محقق نشد و پرونده در استان ماند؛ اما پس از بررسی جامع که حدود یک سال طول کشید در حال حاضر پنج ماه است که پرونده به تهران ارسال شده و درحال رسیدگی است.

قدرتی همچنین گفت: تکلیف دستگاه قضایی استان این بوده که پرونده را در مسیر قانونی خود قرار دهد که هم‌اکنون در دادگاه کارکنان دولت در مرحله رسیدگی قرار دارد و باید منتظر بود تا دادگاه صالح به عنوان یک مرجع قانونی بی طرف و مورد اعتماد به موضوع رسیدگی کند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین ادامه داد: پرونده هفت‌سنگان قبلا در استان قزوین مطرح و منتهی به قرار منع تعقیب شد و اعتراض آن هم مورد پذیرش دادگاه قرار نگرفت اما مجددا پرونده دیگری مطرح که پس از ثبت پرونده با قرار عدم صلاحیت و در یک قسمت درخواست احاله به تهران ارسال شده است که دیوان عالی کشور پرونده حقوقی آن را مجددا به استان جهت ادامه رسیدگی اعاده کرده، اما پرونده کیفری در تهران در حال رسیدگی است.

قدرتی با طرح گلایه برخی در استان قزوین مبنی بر اینکه مگر در دستگاه قضایی استان ظرفیت رسیدگی به پرونده هفت‌سنگان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مهم‌تر از پرونده هفت‌سنگان پرونده‌هایی طی ۱٫۵ سال گذشته که ده ها برابر ارزش مالی دارد رسیدگی شده است و افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند اگر از  مقررات قانونی اطلاع کامل داشتند چنین مطالبی را مطرح نمی کردند.

 وی با بیان اینکه نخست باید مقررات قانونی و شرعی مرتبط با موضوع را بدانیم و سپس وارد صحنه مبارزه با فساد شویم، افزود: طبق مقررات قانونی اتهامات استانداران، قضات و برخی مقامات نظامی و انتظامی باید در تهران رسیدگی شود که پرونده هفت‌سنگان به همین دلیل به تهران ارسال و در حال رسیدگی است و همه در هر جایگاهی که هستیم باید تسلیم حکم دستگاه قضایی باشیم و اعتراض به آن حکم در نهایت از طریق قانونی صورت گیرد.

این مسئول قضایی تصریح کرد: کسانی که در استان قزوین مبارزه با فساد را مطرح می‌کنند نباید به خاطر عدم آگاهی از مقررات قانونی، مسائل و موضوعات، مبارزه با فساد را از غیر طریق قانونی پیگیری نمایند و دنبال مسائل فرعی بروند که مسائل اصلی، فرعی و مسائل فرعی، اصلی شود والا مبارزه با بن‌بست یا تاخیر مواجه خواهد شد و همان طور که تاکنون در مورد پرونده هفت سنگان موضوع به نتیجه قانونی نرسیده است و البته طرح مسائل به عنوان یک دغدغه و مطالبه عمومی با رعایت مقررات نمی تواند اقدام غیرقانونی تلقی گردد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: اینکه برخی افراد دلسوز و جوانان که امید کشور و نظام هم هستند  نسبت به مبارزه با فساد حساس می باشند، جای خرسندی دارد اما معلوم است که مقررات قانونی را باید مورد توجه قرار دهند که در مورد پرونده هفت‌سنگان و سایر موارد مشابه باید به همین نکته توجه نمایند و متاسفانه به خاطر عدم آگاهی از برخی مقررات گاها اظهار نظرهای متفاوتی و مخالف با قانون بیان می گردد که قابل دفاع و پذیرش نمی باشد ولی تصمیم گیرنده نهایی دادگاه صالح خواهد بود.

پایان خبر/