فعالان محیط زیست قزوین در واکنش به اظهارات رییس شورای شهر که اقدامات سمن‌ها را «گفتار درمانی» تلقی کرده بود، اظهار داشتند: نبود عملکرد مناسب و برنامه منسجم در مجموعه مدیریت شهری و شورا باعث شده تا اثرات مخرب و ویرانگری را در باغستان سنتی شاهد باشیم.

فیداربن؛ «حکمت الله داوودی» رییس شورای شهر قزوین در جلسه علنی شورای شهر، گزارشی از روند جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه داد که به گفته او در این جلسه، برخی فعالان محیط زیست از جمله انجمن توسعه حیات شهر، وزیر راه، معاونین شورای عالی شهرسازی، شهردار و اعضای شورای شهر حضور داشتند. در این نشست به اهم مباحث و موضوعات شهر قزوین اشاره شد که یکی از مهمترین آنها مشکلات باغستان سنتی قزوین بود.

داوودی گفت: موضوعی که برای ما تازگی داشت، حضور یک تیم به سرپرستی خانم کرمانشاهانی (دبیر انجمن توسعه حیات شهر) بود، گزارشی که از سوی این تیم مطرح شد، مورد پسند اعضای حاضر قرار گرفت و فرصت به ما نرسید که از خودمان دفاع کنیم که به عقیده من، مشکلات باغستان با «گفتاردرمانی» حل نمی‌شود. بنده همان جا اعلام داشتم که اگر قرار است خدماتی از سوی این تیم مطرح شود، باید نماینده باغداران نیز حضور داشته باشند و البته این خدمات نیازمند منابع مالی است.

رییس شورای شهر در ادامه به این موضوع اشاره کرد که هیچ کدام از این تیم‌های فعال محیط زیست صاحب باغ نیستند و انشاالله در جلسه بعد با حضور باغداران، عملکرد خودمان را مطرح خواهیم کرد.

این اولین بار نیست که اظهارات فعالان محیط زیستی، با واکنش تند شورای شهر و مدیریت شهری روبرو می شود و چندی پیش در شورای باغستان سنتی استان قزوین که با حضور استاندار و شهردار تشکیل شد، یک فعال محیط زیستی از عملکرد ضعیف مسئولان در حوزه باغات سنتی انتقاد کرد و تقابلی بین شهردار و این فعال محیط زیست در حضور استاندار شکل گرفت.

البته فعالان محیط زیست بابت اظهارات رییس شورای شهر قزوین مبنی بر «گفتاردرمانی» در حوزه باغستان، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دادند و «ویرانی» باغستان سنتی را در مقابل گفتاردرمانی قرار دادند.

چندتن از فعالان محیط زیست در گفت‌وگو با فیداربن اظهار دارند که برنامه و طرح‌های متعددی در زمینه ساماندهی و احیای باغستان سنتی وجود دارد که متاسفانه مجموعه مدیریت شهری هیچ استقبالی از این طرح ها نمی‌کند. ضمن اینکه به نظر برخی از فعالان محیط زیست، وظیفه سازمان‌های مردم نهاد نیست که وارد عمل شوند و مسئولان موظفند که با توجه به بودجه‌های تعین شده و قدرت اجرایی شروع به کار کنند. یکی از فعالان محیط زیستی که نمی‌خواست نامش فاش گردد، در واکنش به اظهارات رییس شورای شهر قزوین، گفت: اگر ما گفتاردرمانی می‌کنیم، مجموعه مدیریت شهری که مدعی است، «عمل درمانی» می‌کنند، عملکرد خودشان را اعلام کنند و ببینیم برای باغستان سنتی چه کاری انجام داده اند.

دکترای برنامه‌ریزی و فعال محیط زیستی در گفت‌وگو با فیداربن می گوید: قبل از هرچیز باید مشخص کنیم که اعضای شورای شهر، نماینده شهرداری هستند یا نماینده شهروندان قزوین؟  در طول نیم قرن گذشته به وسعت فراوان شهرداری در قالب برنامه های پنج ساله شهرداری و طرحهای جامع در باغستان، دخالت‌های مخربی داشته است؛ که اتفاقا در مقام عمل بوده و نه حرف.

«محمود داوران» می افزاید: رییس شورای شهر قزوین که دو دوره  بر صندلی‌های این نهاد تکیه زده‌، باید بطور روشن برنامه عملی خود را برای ساماندهی  باغستان سنتی ارائه نماید و اثبات کند که اهل عمل است و با گفتاردرمانی برای حل مشکلات شهری به ‌ویژه باغستان سنتی فاصله دارد.

مسئول انجمن جنبش سبز باغستان قزوین یادآور می‌شود: اگر قرار است نشستی با موضوع باغستان سنتی در قزوین برگزار شود، آن هم در مقام شورای عالی معماری و شهرسازی، لازم است که از همه فعالان محیط زیستی دعوت گردد و این درحالی است که خیلی از سمن‌های مرتبط با باغستان سنتی در این نشست حضور نداشتند.

واکنش فعالان زیست محیطی در ارتباط با اظهارات رییس شورای شهر قزوین، نشان دهنده نقش فعال بخش خصوصی توسعه‌ای در پیشبرد اهداف متعالی شهر قزوین است و اینکه همواره مدیران و مسئولان شهر قزوین، مستلزم همکاری هرچه بیشتر با این نهادها هستند.

 

«میثم مالمیر-فیداربن»

پایان گزارش/