پایگاه خبری-تحلیلی فیداربن (فیدار) به شماره مجوز ۸۱۲۶۰ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ به عنوان رسانه‌ی خبری مرکز گسترش طرح و ایده‌های مبتکرانه مگطا آغاز نموده است. رسالت فیدار به واسطه فعالیت مرکز گسترش مگطا به عنوان نظریه پرداز و توسعه‌دهنده بین‌المللی الگوی «اقتصاد ابریشمی*» معطوف به موضوعاتی مرتبط با حوزه اهداف مگطا و اطلاع رسانی‌های وابسته به آن است.

به صورت کلی فیدار در صدد است:

⦁ جمع آوری و نشر عقاید صاحب‌نظران در زمینه‌های مرتبط با الگوی توسعه‌‌‌‌‌ای اقتصاد ابریشمی
⦁ ارائه تحلیل‌های آماری و ‌نقد متقابل صاحب‌نظران از نظرات فوق‌الذکر و نشر آنها به مثابه یک پایگاه تحلیل آماری
⦁ مستند‌سازی زنجیره‌ای از محتوای مرتبط با مسئولان، کارآفرینان، صنعت‌گران، کارگران،‌ دانشگران و مردم
⦁ پرداختن به رشته مباحث تخصصی مرتبط با اقتصاد مقاومتی، راه‌ابریشم نوین، فناوری‌های نوین، آینده‌پژوهی توسعه و مناطق آزاد و ویژه
⦁ بسترسازی فرهنگی و گفتمان سازی اجتماعی-اقتصادی در زمینه مباحث مطرح گردیده

* اقتصاد ابریشمی فرمولی از اقتصادبومی (در ایران اقتصاد مقاومتی)+اقتصاد دانش بنیان+اقتصاد راه ابریشم نوین است، که به صورت مستقل توسط مگطا نظریه پردازی گردیده و در حال اشاعه بین‌المللی است. اقتصاد ابریشمی راهکاری توسعه‌ای مرتبط با ظرفیت‌های اقتصادی برند راه ابریشم نوین است و در نقش پلتفرمی میانجی نسبت به تعمیق تعاملات اقتصاد محور فیمابین کشور‌ها در بستر مفهوم راه ابریشم نوین می‌پردازد. این الگو مستقل از برنامه «یک جاده-یک کمربند» کشور چین است و بر خلاف مدل توسعه سخت افزاری آن بیشتر توسعه نرم افزاری تجارت راه ابریشم نوین را هدف قرار داده است.

 

مدیر مسئول : ولی حسن پور              سردبیر : شادمهر فروزان                 روابط عمومی و تولید خبر : میثم مالمیر